0

Zmarła trzecia najstarsza kobieta świata. Miała 9 lat, kiedy wybuchła I wojna

Share
Iza Husselbank

Nie żyje najstarsza osoba w Brazylii i trzecia najstarsza na świecie. Francisca Celsa dos Santos za kilkanaście dni skończyłaby 117 lat.

Francisca Celsa dos Santos urodziła się 21 października 1904 r. w Cascavel. Miała niespełna 10 lat, kiedy wybuchła I wojna światowa. Miała szóstkę dzieci. W wieku 85 lat u kobiety zdiagnozowano nowotwór złośliwy. Wbrew zaleceniom lekarzy rodzina zabrała Santos do domu i leczyła domowymi sposobami.

O smierci kobiety poinformowała lokalne media jedna z jej wnuczek Fernanda Aliny Barroso Celsa. Francisca zmarła 6 dni przed swoimi 117. urodzinami.

Była synonimem miłości, chęci do życia, wszystkiego, co dobre, więzi między wnukami, prawnukami, praprawnukami. Nawet jeśli nie mogła się już poruszyć i od kilku lat była przykuta do łóżka, w każdym zakątku domu jest teraz pustka – powiedziała wnuczka kobiety.

Według Gerontologicznej Grupy Badawczej(GRG), Francisca Celsa dos Santos była trzecią najstarszą osobą na świecie, za Japonką Kane Tanaką (118 lat) i Francuzką Lucile Randon (117 lat).