0

Zmiany w zakazie handlu w niedzielę! Te sklepy już się nie otworzą!

Share
Iza Husselbank

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zaostrzającą zakaz handlu w niedziele. Nie będzie już możliwe otwieranie sklepów metodą “placówki pocztowej”.

W 2018 rząd wprowadził zakaz handlu w niektóre niedziele, a od 2020 zakaz obejmuje prawie wszystkie niedziele. To miało pomóc właścicielom małych sklepików. Mimo zakazu, przedsiębiorcy znalazły sposób na legalny handel w niedziele. Jednak niedługo to się zmieni.

Od przyszłego roku już nie będziemy mogli cieszyć się możliwością zrobienia niedzielnych zakupów w m.in Lidlu, Biedronce czy Żabce. We wtorek 19 października prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zaostrzającą obecne prawo.

Gdy nowe przepisy wejdą w życie, otwarte pozostaną jedynie sklepy które na działalności „pocztowej” notują co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej.

Uszczelnienie ustawy to dobra wiadomość dla małych sklepów – ograniczenie otwarć sklepów działających jako placówki pocztowe w niedziele, w praktyce nie dotyczy małych placówek – ponieważ są one prowadzone przez swoich właścicieli, którzy samodzielnie lub z pomocą rodziny już teraz mogą otwierać swoje sklepy w niedziele. Znacząco ograniczy się jednak konkurencja ze strony dyskontów i innych dużych sieci, które obecnie wykorzystują tę lukę do otwierania swoich sklepów w niedziele – powiedział rzecznik prasowy Eurocsh, Jan Domański w rozmowie z Business Insider Polska.