0

Znamy laureatów Pokojowej Nagrody Nobla! Jest spora niespodzianka

Share
Iza Husselbank

Norweski Komitet Noblowski ogłosił nazwiska laureatów tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. “Dziennikarze zabiegający o wolność słowa, co jest podstawą demokracji i trwałego pokoju”.

Laureatami tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. zostali dziennikarka z Filipin Maria Ressa oraz rosyjski dziennikarz Dmitrij Muratow. Jak ogłosiła przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen na konferencji prasowej w Oslo, “otrzymali nagrodę za działania na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem demokracji i trwałego pokoju”.

Maria Angelita Ressa to 58-letnia filipińsko-amerykańska dziennikarka, którą ponad 20 lat zajmuje się dziennikarstwem śledczym w południowo-wschodniej Azji, pracuje dla CNN. Także jest współzałożycielką i dyrektorem generalnym Rappler, filipińskiej witryny internetowej z wiadomościami online.

Wykorzystuje wolność słowa, aby rzucić światło na nadużycia władzy i narastające tendencje autorytarne w jej rodzinnym kraju, Filipinach. (…) Ressa pokazała, w jaki sposób media społecznościowe są wykorzystywane do rozpowszechniania fałszywych wiadomości i manipulowania debatą publiczną – powiedziała przewodnicząca gremium.

Dmitrij Muratow to rosyjski dziennikarz, redaktor naczelny dziennika “Nowaja Gazieta”, uważanego za jedyny niezależny organ w Rosji. Jak podkreśliła Reiss-Andersen “od momentu powstania w 1993 roku “Nowaja Gazieta” publikowała krytyczne artykuły na temat przemocy policji, korupcji i użycia sił zbrojnych w Rosji”.

Krytycy gazety odpowiedzieli groźbami. Dwóch dziennikarzy zostało zabitych. Mimo to (…) redaktor naczelny Muratow odmówił podporządkowania gazety – dodała.

Uważam, że jest to nagroda dla moich ukochanych przyjaciół i kolegów, którzy zginęli – dla Anny Politkowskiej, Jurija Szczekoczychina, Igora Dominikowa – powiedział Muratow dodając, że decyzję, na co przeznaczy nagrodę, podejmie razem z redakcją “Nowej Gazety”.

Co ciekawe, Kreml pogratulował Muratowowi nagrody.

Możemy pogratulować Dmitrijowi Muratowowi, który pracuje konsekwentnie i zgodnie ze swoimi ideałami. Jest on wierny swoim ideałom, utalentowany, odważny. To wysoka ocena. Składamy mu gratulacje – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

 

Źródło: polsatnews.pl