0

Znowu nas golą! KE potrąciła kolejne 63 mln euro z funduszy dla Polski…

Share

Komisja Europejska po raz kolejny nas goli. Tym razem zabrał nam z funduszy dla Polski kwotę 63 mln euro. To trzecia i czwarta część kary, naliczonej od listopada ubiegłego roku za brak pełnego dostosowania się do orzeczenia Trybunału  Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie nieistniejącej już Izby Dyscyplinarnej.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska rozpoczęła naliczanie naszemu krajowi kary od 3 listopada ubiegłego roku w wysokości miliona euro dziennie. To pokłosie niedostosowania się do orzeczenia TSUE z 14 lipca w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Partia rządząca dalej nie potrafi sobie z tym pomóc.

Polska straciła dotychczas 174 mln euro

Na mocy nowelizacji Ustawy o Sądzie Najwyższym została ona zlikwidowana w lipcu tego roku, a w jej miejsce powołano Izbę Odpowiedzialności Zawodowej. To nie spodobało się Brukseli, która z tego powodu pomniejszyła Polsce środki na początku kwietnia o 69 mln euro. Kolejny raz w maju – o 42 mln euro.

Jak podaje „RMF FM”, pod koniec lipca potrąciła unijne fundusze o trzecią i czwartą część kary, które wyniosły łącznie 63 mln euro. Tym samym, Polska straciła dotychczas 174 mln euro.

A dodajmy, że ten licznik naliczania kary wciąż bije i nie ma zamiaru się zatrzymać. Na dzień dzisiejszy wynosi ona już 279 mln euro, czyli ponad 1 mld 300 mln zł.

Źródło: RMF FM