2

Żołnierze wylatują z pracy! Powodem odmowa szczepień

Share

27 żołnierzy Sił Powietrznych USA zwolniono za odmowę szczepień przeciwko COVID-19. To pierwszy przypadek zwolnienia w armii za nieprzestrzeganie nakazu szczepień.

W sierpniu 2021 roku Pentagon poinformował, że wszystkich członków amerykańskich sił zbrojnych obowiązuje nakaz przyjęcia preparatu przeciwko COVID-19. Żołnierzy musieli zaszczepić się do 2 listopada 2021 roku. Większość zaszczepiła się co najmniej jedną dawką.

13 grudnia rzeczniczka prasowa Sił Powietrznych Ann Stefanek poinformowała, że początkowo wielu z nich jednak odmówiło lub “znalazło powód, by zostać zwolnionym z tego obowiązku”. Gdy prośby nie poskutkowały, dowództwo postanowiło zwolnić 27 osób, które odmawiają się zaszczepić bez wypłacenia odprawy.

Zwolnienia w wojsku z powodu niepodporządkowywania się rozkazom są rzadkością. Dyscyplina jest fundamentalną zasadą w służbie – czytamy na stronie agencji Associated Press.

Stefanek podkreśliła, że żaden z tych żołnierzy nie ubiegał się o zwolnienie z obowiązku szczepień na Covid-19 z powodów medycznych, administracyjnych czy religijnych.