7

Zwycięstwo Ukrainy nadal możliwe? Generał Bieniek podał konkretne warunki…

Share

Ukraińcy muszą powstrzymać to pełzające natarcie i pełzające wyniszczenia infrastrukturalne i osobowe, wprowadzone przez Rosjan na ziemi ukraińskiej – twierdzi generał Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO.

Ekspert w rozmowie z Newsroom WP podkreślił, że obecnie na Ukrainie, a dokładniej w rejonie Donbasu, trwają wyjątkowo ciężkie walki. Te mogą zmienić przebieg wojny na korzyść jednej bądź drugiej strony.

Bitwa o Siewierodonieck i szereg innych bitew (…) przynoszą olbrzymie straty stronie rosyjskiej, ale i stronie ukraińskiej – stwierdził.

Zdaniem generała Bieńka istnieje możliwość, aby Ukraińcy wyszli z tej konfrontacji zwycięsko. Muszą jednak zdecydować się na kilka poważnych ruchów.

Oni takich brygad sformują kilka (…) i oczekiwany jest czas na przyjście uzbrojenia, aby te brygady uzbroić – tłumaczył.

Ten czas pozwoli im na to, żeby przygotować kierunki uderzeń czy kontruderzeń, które pozwolę odzyskać inicjatywę i odbić te ziemie, które utracili po 24 lutego tego roku – dodał.

Ekspert podkreśla, że w przypadku „bitwy o Donbas” absolutnie wszystko leży po stronie Ukrainy.

Czy to się uda? Zobaczymy. To wszystko będzie zależało od woli obrońców, zręcznego planowania i przede wszystkim od ciągłego wsparcia Zachodu – zaznaczył.